Mathematics
大学生・専門学校生・社会人
ไม่เข้าใจเลยค่ะ ช่วยอธิบายหน่อยค่ะ🙏🏼
A company produces a product for which the variable cost is $12.39 per unit and the fixed costs are $96,000. The product sells for $17.30. Let x be the number
(a) The total cost for a business is the sum of the variable cost and the fixed costs. Write the total cost C as a function of the number of units produced.
C =
(b) Write the revenue R as a function of the number of units sold.
R =
(c)
Write the profit P as a function of the number of units sold. (Note: P = R - C.)
P =
回答
まだ回答がありません。
疑問は解決しましたか?
この質問を見ている人は
こちらの質問も見ています😉
おすすめノート
แคลคูลัส1 เภสัชฬ💊
1331
9