Mathematics
大學
ไม่เข้าใจเลยค่ะ ใครใจดีช่วยอธิบายหนูหน่อย🙏🏼😭
A company produces a product for which the variable cost is $12.39 per unit and the fixed costs are $96,000. The product sells for $17.30. Let x be the number
(a) The total cost for a business is the sum of the variable cost and the fixed costs. Write the total Cost C as a function of the number of units produced.
C =
(b) Write the revenue R as a function of the number of units sold.
R =
(c) Write the profit P as a function of the number of units sold. (Note: P = R - C.)
P =
解答
您的問題解決了嗎?