学年

質問の種類

英語 高校生

問4の(2)についてです 私は(2)に「先生を思い出す」と言う意味でウを選んだのですが、答えはアでした。なぜウだと不適なのか教えていただきたいです🙇🏻‍♀️😭

(配点 23) Everyone wants to do well on tests. Here is some advice from successful students on how to do well on tests. Listen to the teacher from the first day of class for hints about what is important. For example, the teacher will emphasize the important information by repeating it or telling you it is important. When you look over your textbook and notes again, you should already know what is important. After each lecture, look over your notes again. Come to class ready to ask questions about what you don't understand. C Look at the visual aids the teacher uses. For example, if the teacher asks you to look at a diagram or graph in your textbook, make sure you understand why that diagram or graph is important. There may be a question on the test that asks about that diagram. Study for an essay exam. Students who prepare for essay exams do better on all types of exams. Students need to know more information for essay exams than for true/false or short-answer exams. There are no hints on the exam itself, so students must learn more for essay exams. To prepare for an essay exam, always read the *material twice before you start taking notes. When you read the material the first time, it may seem difficult. When you read the material the second time, it will seem easier. This is similar to when you (1) have to find the way to a friend's house for the first time. The second time you go to your friend's house, it's easier because you know the way. It may even seem shorter because you don't have to slow down as much to check street names or landmarks. The same is true with the material you read. The second time you will already know the words and ideas. In China, they lp to stop de After you've read the material twice, take notes. At this point, you'll find that you know some of the material and can focus on what is most important. Don't ignore *footnotes in your reading. Sometimes teachers think the information in a footnote is important and will ask a question about it. Write down the important information in is in the years t your notes. After you take notes, go back and add your opinions to them. Write down For food in the desert. the ideas that you agree with and the ideas that you disagree with. People remember ants ex large number

回答募集中 回答数: 0
数学 高校生

この問題のクの部分の解説なんですが 総利益なのに費用分を引いてない気がするんですが いいんですか? すいません、メモ多くて見にくくて💦

[1] あるスーパーマーケットが自社製の総菜Sを期間限 定で販売することにした。 今日の総菜 総菜Sの1個あたりの価格を円とすると,x個売 れたときの売り上げ金額はkx円である。 総菜Sを1個作るのにかかる費用は50円であり, 売り上げ金額から作った個数分の費用を引いたものを 利益とする。 ここでは、人件費などは考えないものと し、作った総菜Sはその日のうちにすべて売れるもの とする。 (450- )x-50x (1)1日限定で総菜S を販売する。 2 x2+450x50x=-x+4000 x個の総菜Sを作り, 1個あたりの価格を (450-x) 円 (0<x<400) す ると, 売り上げ金額は ア 利益は イ 円である。また,利益が最 大となるのはx= ウエオ のときである。 x2+400x =-x(x-400) 200 (水(+200)2+4000 ア イ の解答群(同じものを繰り返し選んでもよい。) &= -x2+350x ①① -x2+400x ② -x2+450x ③ x2+500x (2) 総菜Sの販売期間を2日間とし,この2日間における利益の合計を総利益と する。また、1日目はx1個, 2日目は x2 個の総菜 S を作るものとする。 このと き,総菜Sの価格設定について,次の二つのプランを考えた。 プラン A 1日目 2日目ともに1個あたりの価格を (450-x1x2)円 (x10, x2 >Q, x1 + x2 <400) とする。 プランB:1日目の1個あたりの価格を (4x】) 円 (0x400) とし, xは1日目の利益が最大となるように定める。 そのように定め xに対して, 2日目の1個あたりの価格を (450x-x2) 円 ( x2≧0, x+x2 <400) とする。 ジに続く (数学Ⅰ 数学A第2問は次ページに続く。) - 16-

解決済み 回答数: 1